Lezing ‘Den Doodendraad’ door Alex Vanneste
Tijdens Wereldoorlog I werd door de Duitse bezetter in het late voorjaar van 1915 een elektrisch hek gebouwd op de grens tussen het bezette België en het neutrale Nederland, in de volksmond ‘Den Doodendraad'’ genoemd. Deze draadversperring was 332 kilometer lang en stond onder dodelijke elektrische spanning.
Die ‘Doodendraad’was bedoeld om de stroom vluchtelingen van onder meer jonge mannen, die via Nederland en Engeland naar Frankrijk wilden om zich aan te sluiten bij de geallieerde legers, en Duitse deserteurs tegen te houden. Ook moest het hekwerk verhinderen dat spionageberichten uit bezet gebied via Nederland geallieerde spionagediensten bereikten en diende het om smokkel tegen te houden.
Em. Prof. Dr. Alex Vanneste was sinds 1970 verbonden aan de Universiteit Antwerpen. De laatste jaren spitste zijn onderzoek zich vooral toe op de geschiedenis van WOI, de vluchtelingenproblematiek en spionage tijdens WOI.
Hij geldt als expert in de geschiedenis van ‘Den Doodendraad’ en verzekerde ons tijdens deze lezing uitgebreid aandacht te besteden aan de beruchtste passeur/smokkelaar van Beerse.
Op 4 augustus 2026 kunnen we met zijn allen, dankzij onze fietsgids Willy, langs Den Doodendraad fietsen. Noteer alvast die datum.
Ook Interessant

Fietsen met Willy 09/12
We verkennen onze schone omgeving op de fiets onder de deskundige leiding van Willy. Hij stippelt routes uit van meestal een ruime 30 km langs weinig bereden wegen. Ook aan de inwendige mens wordt gedacht om de vochthuishouding in orde te houden.

Wekelijks bewegen in de buitenlucht 10/12
Onder de deskundige en bezielende leiding van Francine maken we de gewrichten en spieren los en sterker. Ook ons evenwicht zal verbeteren. Daarna drinken we een koffie, thee of frisdrank in de cafetaria.

Kaarten 10/12
NIEUW!!! Voor iedereen die een kaartje wil leggen. Met een drankje erbij wordt het gegarandeerd een gezellige namiddag.

